Na Bashkoi

Na ofroi deti e vala,
na bashkoi besa dhe fjala,
unë shtegtar nga diaspora,
ti lulëkuqe nga Kosova!
Jo si ti nuk është askush!
kush si ty, zëmrën s'ma mbush,
m thuaj një fjalë mori ezmere,
e mu be nuse kësaj vere!
Eja tash ti cakërrojmë gotat
ti gëzojmë vëllezërit e motrat,
farë e fisin tanë me rend,
do bëjmë dasmë me u mbajt mend.
Jo si ti nuk është askush!
kush si ty, zëmrën s'ma mbush,
m thuaj një fjalë mori ezmere,
e mu be nuse kësaj vere!

- poezi nga Sahit Shala


- Poezia u dërgua nga SahitShala -

Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  5 / Votuan:  7