A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

Tema: Poezi Fabula

Buburreci

Ishte zgjuar që me natë.
Sepse duhej shkua në punë.
Një pas tjetrit varg i gjatë.
Një ushtri, seç ishin shumë!

Hy gjinkalla, mbi një gjethe.
Po vështron me "xhelozi"!
Mblodhi shokë edhe shumë shoqe.
Deshi t' shtyhet me ushtri!

Na u rreshtuan buburrecat.
Bartnin gjerat këmbë në këmbë.
Tash gjinkallat, mblodhën rraqet.
Ikën tutje, pa u hamend.

Mbanë buburreci një fjalë rasti.
kur jemi bashkë, më ne nuk ka.
Kem fuqi e kem guxim.
Vezë pas veze, bëjmë kala!

- poezi nga Sahit Shala


- Poezia u dërgua nga SahitShala -

Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  4.8 / Votuan:  72

Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.com © 2007 - 2019