A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

Tema: Poezi Trimërie

Antigonë, Motra Jonë

Kur shpërtheu zëri i kushtrimit
Shtrëngoi grushtin e betimit
Si në dasmë, për luftë është nisë
“Bukuroshja e lirisë”

Lum Gradica që të rriti
Bijë shqiponje, vashë petriti
Gjithandej burra të zotë
Atdhetarë dhe patriotë

Antigonë, o motrat tona
Bashkë me Xhevën dy shqiponja
Në vijë të frontit pa nda kurrë
Si shqiponjat në flamur

Në atë vend gjaku ku ra
Do bie shi, s’ka për ta larë
Do shndritë dielli, s’ka për ta tharë
T’ kem simbol të ardhmërisë

- poezi nga Sahit Shala


- Poezia u dërgua nga SahitShala -

Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  5 / Votuan:  2

Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.com © 2007 - 2019