Më mbaj mend (për 1 muaj)

Tema: Poezi Për Atdheun


Bijtë E Shqipes

Kur atdheu po ndizej flakë
Nënë shqiponja hapi flatrat
T' i strehojë motër e vëlla
I dogj shkau, i ndoq nga vatrat.

Kur atdheut iu sulën bishat
vijnë shqiponjat nga çdo anë
UÇK-së iu shtuan plisat
Për të mbrojtur tokën amë

Gjeneral Tahir Sinani
plotë tri lufta nëpër troje
Në Iliride e dha jetën
Me i bashku trojet gjyshnore

Ku kërcet topi e mortaja
E ngrenë gjoksin si ballë mali
Kot s'i thonë ushtar Kavaja
Zog shqiponje kish lind djali.

E kur dilnin në ballë t ‘ushtrisë
Dilaveri e Indrit Coka
Ishin nderi i shqiptarisë
Veç për luftë i kish lind lokja

Astrit Suli, shok e vëlla
Kur thërret,- bini o trima
Rrënqethej mishi për t'i i pa'
Halit Coken si vetëtima

Sot krenohet kombi mbarë
Se na falën shumë lavdi
plot lulëkuqe në lapidar
Fletë të arta në histori!

(Të gjithë nga Shqipëria-Vëllai Dilaver Goxhaj komandant gjatë luftes, jeton!Por vllezërit-Tahir Sinani,Indriti,Haliti dhe Astriti janë vrarë në luftën e Kosovës)

- Poezi nga Sahit Shala


- U dërgua nga SahitShala -


Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  4.1 / Votuan:  17

Komente 0