Më mbaj mend (për 1 muaj)

Hyrja është kryer me sukses!

Me Fat!

Shpetoni o njerez,
Po iken nata,
Do vije dita,
Do dale drita.

Kur erdhi drita
Njerez,ku ishit?
S’i late per pak,
Punet e mishit?

C’fituat fut,
C’fituat nxirr,
Lesh’ keput
Prape,leshe tirr.

Nxitoni o njerez
Te shihni nje korb,
Gjthmone prapa deres
Njesoj si ne morg.

Nje korb i zi
Njesoj si nata,
Ashtu dhe njeri,
Te kallet data.

Lutuni,njerez
Shpejt pa harruar,
Me ardhjen e pranveres
Me mire,perqafuar.

E merruni me mire,
Me punet e shpirtit,
Me pake deshire
Per punet e mishit.

Lutuni o njerez
Me koken lart,
Ai,qe sheh driten,
Ai eshte me fat.

- poezi nga Sajmir Hide


Nuk ka akoma asnjë votë


Komente mbi këtë krijim


* Të regjistruarit mund të votojnë ose të sinjalizojnë komentet