Pyetni Pluhurin

Pyeteni pluhurin,nese mundeni
Pluhurin shtegetar e frymezene
Ate trajteshumin,qe te gjithe kemi
Mbi supe e sende,lirshem lene

Pyesni dhe eren,mos harroni
A lodhet duke e fryre pa rreshtur?
Si mundet e ndodh seleksioni
Duke e lene andej-kendej,heshtur

Pluhurin,pluhur,pluhurin

Pyeteni pluhurin se mos ndoshta
Ishte ulur mbi supet e brishta
Mbi floket e saj te kashteta
Ne duart e kembet e trishta

Pyeteni pluhurin se c’ndjeu
Trishtim,dhimbje a dashuri
Kur syte ia mbushi,ajo ia shperbleu
Me lote te nxehte,te vetmen pasuri

Pluhur,pluhurin,pluhur

Pyeteni pluhurin dhe per mua
C’ma beri fjalen te dua?
A e futi dot ne zemren e saj,
Qe te cele kendshem pastaj?

Por,mos e pyesni per gjera te tjera
Per ato,qe s’ju interesojne
Lereni e ta mare perseri era
Se supe e sende te tjera e kerkojne

Pluhurin,pluhur,pluhurin

Dhe me vone,qe as une mos te harroj
Pyeteni,c’do te ndodhe me pas,
Kur me trashe te na mbuloje se heret e tjera
A do te mundet,te na e largoje dot era?

Pluhurin!

- poezi nga Sajmir Hide


Nuk ka akoma asnjë votë