Më mbaj mend (për 1 muaj)


Tema: Poezi Trimërie

Abedin Rexha

Ballëlartë,trim i paparë,
Atedheun e vetë per mos ta ndarë.
Luftoj me nje deshirë dhe një qellim,
Atedheut ti gjëj shpetim

Nese duhej të bëhej zog,
Aj bëhej pa dyshim,
Nese shqiponje donte te bëhej
Aj kishte një qellim

Doren n'zemer dhe dha besë,
Per liri nuk do te presë

Gjakun e tij do ta fal,
Sunduesit qe ti ndalë.
Do ta derdh gjakun për liri
Per të shtënjeten pavarësi

Mbase edhe jeten po tja marrin
Trim Abedinin smund ta ndalin
Është betuar me fjalë si burrë
Do luftoje sdo ndalet kurr

Do ti mbrojë nënë e baba
Ta largojë te ziun shkja
Gjithmonë trimë do te kujtojet
Nga zëmra ynë s'do te largohet

Për kontributin e ti
Që dha jeten per liri,

Gjiri i nënes hallall te qoftë
Ëmri yt gjithmonë qendroftë

- poezi nga Sala Gashi


- Poezia u dërgua nga Sala Gashi -

Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  4 / Votuan:  2

Komente mbi këtë krijim


* Të regjistruarit mund të votojnë ose të sinjalizojnë komentet