A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

Tema: Poezi Trimërie

Kur Gjaku Rrjedh

Lulet ne vend ti ujisja me uje
i ujita me gjak,
fryma filloj te me ndalej
po vdisja pak nga pak.

Goja s'nxirrte fjale
trupi s'me punonte,
shpirti per te me dale
perhere synonte.

Te afermit me rrinin prane
luteshin per mua,
pika shiu ne fytyre me rane
edhe lumi u turbullua.

Dy lote mi pershkonin faqet e njoma
nje lule te vyshkur e kisha prane,
kur qielli u erresua
te gjithe e pane.

Me pane mua
me veshtruan,
me folen tek veshi
nuk duruan.

U afrua nje xhaxha
me butesi me tha
te thashe se do vije kjo dite
dita kur di te paguash
do te qash e te vuash.

Pse mekatove
kur per te qene i mire kishe mundesi,
pse s'me ndegjove
sa ishe i ri.

Zoti Xhenetin ta dhurofte
mekatet ti falte,
me drejtesi te gjykofte

- poezi nga Sala Gashi


Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  1 / Votuan:  3

Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.com © 2007 - 2019