Dërgo Një Tekst
  Dërgo Një Poezi
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

Official Video

Video Link

Sali Mani - Gezim Te Madh Ka Sot Malesia


Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  5 / Votuan:  3


Gzim te madh sot ka Malsia
dhurat t‘madhe i dha partia
Nxori ujt t‘bores prej bjeshkës
gzimi ujt asht gzimi jetes
E n‘ket gzim qe ka Mishkodra
ka ardh shoku Enver Hoxha
Krah per krah e dor per dor
po hedh valle me malsor
Jehon maja Veleqikut
hidhet vallja n‘fush t‘Koplikut
Jehojn fusha male kodra
hej gzim te madh sot ka Mishkodra

Nanat tona rrin mendohen
vujtje t‘mdhaja u kujtohen
Ishin t‘reja ato athera
kur ngarkonin n‘shpin burjera
Dhe kerkonin ne Malsi
n’pusa t’shtjerrun uj me pi
Vinte vera djelli digjte
para kohe çdo gja u piqte
Thahej misri gjethi e bari
thahej buza e çdo fshatari
Sot vërshon ujsjellsi i rie
hej fshat per fshat neper Malsije

Hej uj me bukë dikur nuk çmohej
kur nji djal donte t‘martohej
S‘pyetej shum çfar djali t‘ishte
por mushlluk e pus a kishte
Keshtu vujtem ne per uj
se regjimi ishte i huej
Por nji dit lindi partia
n’drit per jet doli Shqipria
T‘mirat rrodhen varg e vij
si ujsjellsi yn i ri
Hidhet vallja gjemon lodra
hej krenari e gzim ka Shkodra

Hej asht zakon me ngrit dolli
n’dit gëzimesh me rakije
Kurse un sot n‘gzimin tuj
po e ngre t‘mushun me uje
Kshtu tha trimi Enver Hoxha
mal naj bani zemrat tona
Dhe e qoj dollin e par
me uj t‘bjeshkës qehlibare
N‘shpi t‘malsorit Shoku Enver
ul kamkryq asht ne miner
Dredh cigaren prej kutise
hej qe ja jep i zoti shpise
Jehon kanga qiftelija
hej n gzime drito hej asht nesh Malsija ohe


Ky tekst u dërgua nga Bajram Morina - Malësi e VogëlDisqus Comments
teksteshqip.com © 2007 - 2017