A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

Tema: Poezi Trimërie

Per Ushtarin E Uçk-Së

A ka kush qe ska degjuar
Per nje burre te moshuar
Per nje burre te pa harruar
Qe punoi aq shume vjet
Per te miren e popullit te vet.

Te flas pak per dajen per dajen tim
Daja im eshte trimi im
Ai kur vdiçnuk ishte i vjeter
23 vjet e jo me teper
Ai mua me ka pas thene
Se liria s'fitohet dot
Pa derdhut gjak e pa derdhur lot.
Dajen serbet nuk e donin
E shqetesonin dhe e keqtrajtonin
E burgosnin dhe e denonin
Ai ishtebuhar patriot dheatdhetar
Shume besnikdhe guximtar.

Daja im i nderuar
Shume shume na ke munguar
Tani un kam harruar
Se kur te kam perqafuar
Ate nate kur ke shkuar
UQK-se per t'iu bashkuar.

Babai im dhe gjyshi im
E priten me shume mall
Se nuk e dinin a eshte gjalle.

Me flamur kuq e zi ne dore e
varrosen me kurore
Mbas nje viti te plot
U mbajt takimi perkujtimore.

Te pershendeten qindra vet
Zyrtarisht te kane nderuar
Me mirnjohje te merituar
Te pershendeten edhe shume te tjere
Qe gjithmone ua dime per ndere

- poezi nga Sara Leci


Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  5 / Votuan:  4Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.com © 2007 - 2019