Më mbaj mend (për 1 muaj)

Tema: Poezi Për Dimrin


Dimri

Dimri me borën posi qefin
Fëmijtë e qingjat,shtojnë gëzimin
Përmallen me borën e acarin
Nisin e ndërpresin dëfrimin
Mblidhen tufa-tufa
Në livadhe e kodra lozin
Rrëshqasin me urra-urraaa...
Durimi është për ata.

Fryn Murrlani me stuhi
Urra-urra-të,ndalen
Hej!Mjafton më.
Të lodhur ulen e pushojnë
Qengjat flejnë
Fëmijët detyrat t'i bëjnë
Përrallat e gjyshit t'i dëgjojnë
Dhe në gjumë qetë të shkojnë.
Bagëtitë ujë të pinë
Egërsirat zabeleve të ulurijnë
Dimër është Dimër
Dhe mirë se vjen
Edhe në kopshtin tonë
Pritet pranverë.

- Poezi nga Sazan Papraniku


- U dërgua nga arsimdiber -


Nuk ka akoma asnjë votë


Komente mbi këtë krijim