Ora Vjeter.....

Ora e vjeter e braktisur,
E lene diku ne harrese,
Edhe sot degjoj tik- takun,
Qe punon serbes serbes.

Ore e vjeter,kohe e vjeter,
E braktisur me rremuje,
Sot ka ngelur si relike,
Pa bere zhurrme e pa ber buje.

E shikoj sot i menduar,
Tek po rri ne nje cep,
Tek e shoh kujtimet shtohen,
Me sekonda me mati kohen.

Me kujtoi vegjeline,
Dhe tani qe jam i rritur,
Kame qendruar fare prane,
Oret radhe duke pritur!

Kur vonoja per ne shkolle,
Isha i vogel,nuk dija hile!
Thosha gjithmon te verteten,
Dhe kur ora s'kishte zile.

- Poezi nga Shaqir Nina{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}

Komente 0