Më mbaj mend (për 1 muaj)

Tema: Poezi Për Shoqërinë


Kjo Kohë Ka Ngrirë

Është shumë ftohtë globi ka ngrirë,
Akulli ka nisur të tregtohet lirë!
Dhe tokën e lashtë acari e ka mbërthyer
Me mijëra e miliona copa akulli të thyer.

Botë e ftohtë, njerëz të ftohte në pafundësi,
Njerëz që çmendur, që flasin veç me ironi.
Mjerisht nuk janë vetëm ministra e deputetë
Por dhe fshesaxhinj, bankierë edhe poetë…

Ftohtësi, dhe pse dielli njëlloj ndriçon,
Që nga Eva e Adami dhe deri në kohën tonë.
Bota sot po ngrinë, është botë shumë e vjetër,
Mbase mbi akull do të rilind një botë tjetër…

- Poezi nga Shaqir NinaZgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  5 / Votuan:  12

Komente 0