A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

E Diela Është E Gjatë, Drita Ka Dhënë Dorëheqje

E diela është e gjatë,
drita ka dhënë dorëheqje,
e mbrëmja, me duart e muzgut,
mbathjet heq.
Në kafe colosseum,
fundin e fillimit e përjeton një këngë.
Një tjetër këngë e përjeton fillimin e fundit.
Tri karrike
zëshëm gjykojnë njëra tjetrën,
duke u shërbyer saktë
me gjuhën e vjeshtës.
Maskën e buzëqeshjes e heq një abazhur.
Një çast eterik,
grimin e zi vë nën rrathët e syve.
Dy sekonda, armiqësisht shikohen sy më sy,
dhe shpatat e çelikta mprehin,
për dyluftim.
Zverdhet
një pikturë në mur
e cigaren përthith,
si unë veten time!

- poem written by Shazim Mehmeti


Choose star rating

Rating:  5 / Votes cast:  2

Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.com © 2007 - 2019