A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

Nuk Dijmë Gjë

Nuk dijmë gjë për depresionin planetar,
Nuk dijmë gjë për gricjen e zemrave.

Nuk dijmë gjë, hënës ç'i ndodh,
kur e tradhtojnë yjet.

Nuk dijmë gjë,
ç'ndodh
në çastin e mbarsjes së çastit me çast.

Nuk dijmë gjë
si i bëhet rrjedha rrjedhës rrjedhë.
Nuk dijmë gjë, në mbështetemi ne mbi ditët,
a ditët mbështeten mbi ne.

Praninë e gjumit e ndiejmë,
e nuk dijmë gjë, a shtrihemi ne mbi gjumin,
a gjumi shtrihet mbi ne.

Nuk dijmë gjë për kalërimin kozmik,
nuk dijmë gjë për forcën e tërheqjes,
nuk dijmë gjë për ekuilibrin dashuror të çastit me çast,
të planetit me planet,
të trupit me trup,
në qiej e kudo.

Nuk dijmë gjë
pse ne qëndrojmë e ujërat derdhen.

Nuk dijmë gjë për të këtejshmen e të përtejshmes,
nuk dijmë gjë për të përtejshmen e të këtejshmes.

Nuk dijmë gjë,
në vijmë a shkojmë.

Nuk dijmë gjë për zënkat e luleve,
nuk dijmë gjë për klorofilin e dhembjes.

Nuk dijmë gjë,
n'i lëmë mbrapa
mbetjet tona,
mbetjet tona n'i ndjekim ne,
a mbetjet tona na ndjekin ne.

Boboooo!!!!
Sa pak na ke zbuluar nga vetja, ynëZot!
Sa shumë na ke zbuluar nga vetja, ynëZot!

- poem written by Shazim Mehmeti


Choose star rating

Rating:  5 / Votes cast:  2

Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.com © 2007 - 2019