A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

Zgjim

Kanë pushuar mërmërimat e natës.
Dëgjohen veç zëthat më përzemërs
të puhive të gushtit,
dhe agu që ngre kokën
e cicërron
si zog.

Hap sytë e shoh
si bien e luhen, mbi trupin tënd,
gjithë meloditë e gjithë violinave të mëngjesit.
Më deh aromë e lulegjinjve,
më deh dehja e gjethit mbi pubis.

Shpërbërë sytë e mi,
t’i përpijnë lakoret e përpikta t’shtatit.
Një për një shtrij duart,
ia heq të brendshmet ditës,
ia shpërvjel lëkurën.
Derdhem misheshpirt
mbi format e bardha
të dritës që këndon...

- poem written by Shazim Mehmeti


Choose star rating

Rating:  5 / Votes cast:  5

Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.com © 2007 - 2019