A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

Ku Po Vemi ?

Të më falni, që po pyes
se disa mund të bezdisen
po kjo botë, që po katandiset,
porsi gurë mali rrokulliset.

Është katandis si mos më keq,
e ka kap i madhi dreq.
Nuk dimë Zot, që kemi mbi kokë,
vlera e moral i shtrimë për tokë.

A s'më thotë dikush nga ju,
ç'po bëhet me burrë e gru ?
Po me vajzat e djemtë e rinj,
që kalojnë sot çdo kufij !!.

A ka bërë ndonjëherë vaki
edhe qumshtin me e quajt raki !!
Thonë gënjeshtra e mashtrime,
në vend të dënimit marin përgëzime.

Edhe të bardhës i themi e zezë,
kulturë e atdhe i shesim si vezë.
Nënës e babait njerkë i themi,
aman o vëllezër, ku po vemi ?

S'ka respekt më, as dashuri
si dikur kur ishim fëmijë,
s'dimë kush është mik a i moshuar,
kush shërbëtor e kush i shtruar.

Aman, mos ma merni për keq,
po mua po më duket kjo punë dreq,
edhe natës, ditë i themi,
a s'më thoni, ku po vemi ?

- poem written by Shefik Arifi


Choose star rating

Rating:  5 / Votes cast:  539

Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.com © 2007 - 2018