A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

Tema: Poezi Për Shoqerinë

Grindaveci

Ish një burrë një grindavec
për çdo gjë hidhej si karkalec.
Kokën lart e mendjelehtë,
hiqej si trim më fletë.

Në çdo shtëpi ai ku hynte
pa pyetur, hante e pinte.
I dukej vetja kapedan,
kush me mua s'del në mejdan?

Kështu ulërinte pa pushim,
e kërkonte dy luftim.
Por një djalosh seç i doli
e kacafyti e në baltë e hodhi.

Prandaj fort u zemërua
kur fodullëku iu zbulua.
Një djalosh më hodhi përdhe
kështu s'jam turpëruar që kur kam le.

Grindavec mor grindavec,
mos u hidh si karkalec.
Nuk thonë kot more burrë,
kush mbjell egjër, nuk korr grurë.

- poem written by Shefik Arifi


Choose star rating

Rating:  5 / Votes cast:  269

Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.com © 2007 - 2018