A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

Tema: Poezi Për Shoqerinë

Demokracia Genjështëre

Për dekada me pranga në dorë
Mbyllur si zogu në kafaz
Regjimet na kanë lën vraga
S'kishim as liri e as gaz.

Premtimet boshe ndëgjojmë
U zhgënjyem, me se të jetojmë.
Për ty u vranë shumë
Tani shpresat na vodhe si lumë.

Por si lule të ëndërronim
Ku lumturia të mbizotërojë
Ti na dole ferrë i gjallë
Sot as emrin s'ta dëgjojmë.

Sot ti je Demokraci ireale
Me ty s' mbushim dotë hambare
Je mashtrim i pa parë
Në krye ke të njejtën farë.

Janë po ata njerëz vrastar
Që lirinë e tërheqin zvarrë
Dje të kuqë e sot janë blu
Të tillë demokraci as unë nuk du.

- poem written by Shefik Arifi


Choose star rating

Rating:  5 / Votes cast:  206

Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.com © 2007 - 2018