A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

Tema: Poezi Për Atdheun

Vendlindja Ime

Aty së pari më zbardhi dita
I hodha hapat e parë dhe u rrita,
Kam një mal me kujtime
Mall e dashuri për vendlindjën time.

Edhe pse sot unë jam i larguar
Kushedi se sa herë për te kam ëndërruar,
Për vitet e para të fëmijëris
Për lumenj, fusha e për lis.

Dashurin e nënës si zjarri
Që është më e madhe se mali,
Tek pragu i derës mua më pret
Guri i rënd mor birë në vend të vet.

Kujtimet për vendlindjën më erdhen pas
Kur kam hallë, ato më japin gaz.
Me to unë e ngushëlloj vetën
Dhe do ti dua për tërë jetën.

S'ka askund në botë me atë dhe
Aty gjejë unë gëzim e hare.
Vërtetë sot unë jam largë nga ti
Por mendja e zemra më rrin aty.

- poem written by Shefik Arifi


Choose star rating

Rating:  5 / Votes cast:  103

Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.com © 2007 - 2018