A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

Tema: Poezi Për Trishtim

Lypësi

Ecë i përhumbur rrugicave të qytetit
Me trupë të krusur thellë nga mosha
Kokën ulur e dorë shtrirë
Kërkon ti hedhin ca lëmosha.

Binte shi apo përcëllente vapa
Atë e gjenë pran lokaleve të hapura
I lutet secilit për ca monedha
I thërret mëshirës ti hapet dera.

Askush s'ja thotë një fjalë kurajo
Se lypsi i shkret nuk ka dajo.
Veç pak shpresë kërkon ai
Në vend lëmoshës gjenë varfëri.

- poem written by Shefik Arifi


Choose star rating

Rating:  5 / Votes cast:  180

Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.com © 2007 - 2018