A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

Tema: Poezi Për Shoqerinë

Gënjeshtra

Kur ajo e mer dhenë
Dhe përhapet kudo,
Shpesh disa bëjnë benë,
Si për të thënë pusho.

Se me benë i japin peshë
Duan lëpijet ti shesinë si presh.
Por gënjeshtrat janë sikur leqe,
Në mesditë, errësirë e keqe.

Kur njeriu flet me hilera
Dhe tregon gënjeshtra të tjera,
E vërteta ate e vërbonë,
Prap gënjeshtra ai riciklon.

Gënjeshtra është sëmundje e keqe
Ajo kudo për njeriun ngre leqe.
Pa përhapur duhet djegur me zjarr,
Ndryshe ajo dheun do ta marrë.

- poem written by Shefik Arifi


Choose star rating

Rating:  5 / Votes cast:  140

Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.com © 2007 - 2018