A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

Tema: Poezi Për Natyrën

Buzë Liqenit

Rrezet e diellit mbi liqen shkëlqejn
Kudo rrotullë aromë e rinisë,
Fëmijët në një cepë dëfrejnë,
E unë shkruaj vargjet e lumturisë.

Edhe dallgët ishin zemëruar
Kisha kohë që nuk kisha dalë,
Zogjët na çlodhnin duke kënduar,
Freski na falte i bukuri malë.

Vargjet më dilnin tamam si gurra
Në horizont dielli po perëndonte,
Buzë liqenit unë një vend zura,
Zemra ime përsëri po gëzonte.

Shumë kohë që nuk isha dukur
Sa kisha vërtetë shumë mallë,
Tek vendi i vjetër është gjithmonë bukur,
I dhash fjalën, do vijë sa të jem gjallë.

- poezi nga Shefik Arifi


Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  5 / Votuan:  211

Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.com © 2007 - 2018