A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

Tema: Poezi Dashurie

Udhëtar Ndjenjash Nëpër Ëndërra

Nëse sonte do vish vonë,
ndoshta do me gjesh në gjumë,
trupin tim s'ke pse e zgjon,
në shtrat futu pa bër zhurmë.

Fizikisht nuk do të ndjej,
Se e kam gjumin e rendë,
por në dhomë do të shkëlqej,
porsi rreze e argjënd.

Fizikisht në gjumë të thellë,
por ndjenjën do e kem zgjuar,
përmbi shtrat do të derdh
nektar ndjenjash, pervëluar.

Trupin tënd vëre në gjumë,
siç po fle dhe trupi im,
por s'tu bind, nuk prish punë,
zgjo nga gjumi trupin tim.

Atëher jemi të kompletuar,
jemi bashkë me trup e ndjenja,
jemi dy të dashuruar,
udhëtar ndjenjash nëpër ëndrra.

Tiranë 20.01.2019

- poem written by Shkëlqim Ziraj


Not Yet Rated


Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.com © 2007 - 2019