Më mbaj mend (për 1 muaj)

Shkurte Fejza - Falë Të Qoftë Gjaku U Djalit Lyrics

Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  5 / Votuan:  5

I.
Oh, mos më mbyll derën me therrë
Oh mos m'i le këto troje shkretë

Moj Kosovë ta njefsha t'mirën
që m'ia hoqe gjakut sehirën

E kam ditë që s'je pa lisa
Se i mshelë varret me plisa

Me fjalë burrash e me trimni
Trimi të falë se i ligu s'di

II.
Nuk do lokja me rritë fëmi
Për tokë t'ftohtë e për dhe të zi.

S'duem me u vra me shoqi-shoin
zemër-zezat s'do t'i hatërojmë

Ta lëmë gjakun në damar të vet
se s'ka zemër dora që vret.

Ajo dorë që gishtin rrudh
e shtje vetin në dhe pa udhë

III.
Pse me u vra vëllau me vëlla
kurrkush gjakun sot huj s'e ka

Pse me hapë vorre ndër veti
për trimëni kemi vend gjetiu

Çohu burrë mos t'bahemi hor
Mbyllja gojën vorrit me dorë

Pastaj nxinju grykë nërveti
Oh si dasmorë të vazhdojmë gjeti

IV.
Falja gjakun Kosovës trime
se kem sofër nano me thërrime

Se Kosova është vend për trima
Fëmijët e vet s'i lë jetima

Janë mbledhë burrat e bajnë kuvend
njikjo kohë don tjetër rend

Falë të koftë ty gjaku i djalit
Falë Kosovës e gjithë shqiptarit o hej


Ky tekst u dërgua nga  FansiShkurtes

Shkurte Fejza - Falë Të Qoftë Gjaku U Djalit
Linku i videos në YouTube:
Në TeksteShqip janë rreth 100.000 këngë me videoklip dhe afërsisht 40.000 këngë të tjera që nuk kanë një videoklip në Youtube. Stafi i TeksteShqip shton çdo ditë video të reja, por është e mirëpritur ndihma e kujtdo që arrin të gjejë një videoklip që mungon, apo një version më të mirë sesa klipi që mund të jetë aktualisht në TeksteShqip.

KUR PRANOHET NJË VIDEO E DËRGUAR:

Për verifikimin nga stafi mund të duhen pak minuta deri në disa orë, por garantojme që gjithsesi verifikimi do të kryhet brenda 24 orësh.

VIDEO E DËRGUAR NUK U PRANUA?

Një video e dërguar nuk do të pranohet nga stafi i TeksteShqip nëse:
1. Video e dërguar është fshirë ndërkohë nga YouTube ose është e padisponueshme.
2. Video nuk i përket këngës "Falë Të Qoftë Gjaku U Djalit".
3. Video është e këngës "Falë Të Qoftë Gjaku U Djalit", por nuk këndohet nga Shkurte Fejza.
4. Video që kemi në TeksteShqip, është më cilësore se ajo e dërguar.
5. Video që kemi në TeksteShqip, është zyrtare, ndërsa ajo e dërguar, jo.


Më Shumë Këngë Nga Shkurte Fejza:


Komente 0