Dërgo Një Tekst
  Dërgo Një Poezi
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #
 • 30-04-2017
  lind-prizreni71596
  Lind Prizreni mbush sot 28 vjeç. Ndersa mesimet e para i mori ne shkollen fillore Zenel Hajdini ne fshatin Arbanas ish serbica e ulët, ndersa shkollimin e mesem e mbaroj ne shkollen ekonomike ne prizren Ymer Prizreni drejtim Gastronomis. Lindi si fëmi ishte shum i dhën mbash muzikes ngase edhe vet babi jon ishte muzikant Lindi per here te pare para nje publiku u shfaq live me 9 mar 2001 per nder te dites se 7.8.9 mars nga ajo dit lindi filloj bashke me babin ne per dasma ahengj....

 • 29-04-2017
  xuxi435
  Xuxi mbush sot 49 vjeç. Një njeri me plot energji, dinamik, me një zë tepër të veçantë që përçon emocione tek adhuruesit, është ky Naim Bunjaku i njohur në estradën muzikore si Xuxi. Xuxi futet në atë plejadë të këngëtarëve që kanë çfarë të ofrojnë dhe dinë si të ta japin atë. Ai veçohet me origjinalitetin e vet si nga vokali ashtu edhe nga stili i të kënduarit të muzikës. Hapat e parë në botën e muzikës Xuxi i bëri qysh në fëmijëri. Talentin e tij e zbulon Bujar Hundoz...
  xuxi%ins...

 • 28-04-2017
  dafina-dauti506
  Dafina Dauti mbush sot 34 vjeç. Dafina Dauti ka lindur në Skënderaj. Është ndër këngëtaret më të njohur të estradës shqiptare. Ka disa vite që është në skenë. Ka mbaruar Fakultetin për Edukatë Fizike në Universitetin e Prishtinës. Ka një vajzë që quhet Elizabeta. Ka të edituar në treg disa videoklipe. Ndër më të njohurat janë Shko, prodhim i vitit 2011 nga M Production. Pse po Ik prej meje, prodhim i 2012-tës nga Produksioni VissoundMedia, dhe videoklipet e suksesshme Ka...%i...

 • 27-04-2017
  ardian-bujupi4931
  Ardian Bujupi mbush sot 26 vjeç. Ardian Bujupi është këngëtar shqiptar nga Kosova me vendqëndrim në Gjermani. Familja e Ardianit migrojë në Gjermani kur ai ishte vetëm 1 vejeç. Rrethanat dhe vështërsitë që i solli emigrimi bënë që Ardiani të jetë ngushtë i lidhur për familjen. I ati, Bashkimi dhe e ëma e tij Taiba, me tu vendosur në Gjermani, në Haidelberg, u përpoqën që të krijonin kushte brenda mundësive për shkollimin e fëmijëve të tyre. Kështu teksa dy motrat e tij tani v...
  ardian-bujupi
  ,
  rovena-stefa92
  Rovena Stefa mbush so...
 • 26-04-2017
  timo-flloko50268
  Timo Flloko mbush sot 69 vjeç. Rjedh nga nje familje Gjirokastrite. Shkollën e mesme e mbaroi në Vlorë dhe Institutin e Lartë të Arteve në degën Dramaturgji në Tiranë në vitin 1970. Timo Flloko pa mëdyshje mund të quhet një yll i kinematografisë shqiptare, nga të paktët aktorë shqiptarë të cilët ia kanë kushtuar karrierën e tyre ekskluzivisht filmit. Është gjithashtu një nga pedagogët më të respektuar të Akademisë së Arteve. Prej disa vitesh ka zgjedhur të jetojë duke ndarë ko...
  timo-flloko
  ,
  mafja-otr5183
  Liil Craizy mbush sot 22 vj...
 • 25-04-2017
  hysni-milloshi72193
  Hysni Milloshi përkujtohet sot në 5 vjetorin e vdekjes. Hysni Milloshi lindi më 1948, në Macukull të Matit. Pas shkollës 8-vjeçare në vendlindje studioi në Shkollën e Mesme Ushtarake “Skënderbej” dhe në Shkollën e Lartë të Bashkuar të Oficerëve “Enver Hoxha”. Pas diplomimit si oficer gjitharmësh, punon si sekretar i Komitetit të Rinisë në Korpusin e Shkodrës ku fillon studimet me korrespondence në “Luigj Gurakuqi”. Më pas dërgohet nga Ministria e Mbrojtjes për studime në Univers...

 • 24-04-2017
  krimineli841
  Krimineli përkujtohet sot në 6 vjetorin e vdekjes. R.I.P (REST IN PEACE) EDMOND NERSADI A.K.A KRIMINELI. EDMON NERSADI EMIGROI NE ANGLI NE MOSHE TE RE BASHKE ME SHOKUN E TIJ M-16. ATA SHKRUJTEN VARGJET E PARA PER REP RRUGE E ME PAS NJE OFERTE QE I BONI NOIZY PER ME U FUT NE OTR DHE KRIMINELI PRANOI. AI VDIQ NE 2011 NGA ATAKU KARDIAK. GJITHMON ME NE. REST IN PEACE!...
  krimineli
  ,
  kelly-clarkson70006
  Kelly Clarkson mbush sot 35 vjeç. Kelly Brianne Clarkson is an American singer and songwriter. In 2002, she rose to fame after winn...
 • 23-04-2017
  john-cena70096
  John Cena mbush sot 40 vjeç. John Felix Anthony Cena është një mundës profesionist dhe aktor. Ai për momentin është pjestar i WWE. Cena filloi karrierën e tij profesioniste në mundje në 1999 me Ultimate Pro Wrestling, ku ai majti UPW Heavyweight Championship [6]. Në 2001, Cena firmosi një kontratë zhvillimi me World Wrestling Federation (WWF, më vonë me emër WWE). Cena debutoi në sektorin kryesor të WWE më 27 Qershor 2002, dhe që nga ajo ditë, ai ka fituar 21 tituj në total,...%insta...

 • 22-04-2017
  adelina-pireva2186
  Adelina Pireva mbush sot 36 vjeç. Adelina Pireva me muzikë ka filluar të merret që nga mosha 9-vjeçare. Edhe si fëmijë ka marrë pjesë në shumë koncerte e manifestime të ndryshme. Në festivalin “Kosovarja këndon 1997” mori Mikrofonin e Artë, si shpërblim të SHKA “Agimi: nga Prizreni dhe vendin e 5-të nga Juria profesionale. Me Ansamlin “Gurra” të Gjilanit ka marrë pjesë në këto festivale: “Prizreni ’96, 97”, “Kaçaniku 2000”, “Oda Dibrane 1996, 1997, 2000, 2001”- Peshkopi, “Këngë J...
  adelina-pireva
  ,
  njomza-vitia5986
  Njomza Vitia mbu...
 • 21-04-2017
  indrit-mlika772
  Indrit Mlika feston sot ditëlindjen. Nuk disponojmë akoma biografinë.
  indrit-mlika
  ,
  jencarlos70187
  Jencarlos mbush sot 29 vjeç. Jencarlos Canela is an American actor and award-winning singer-songwriting musician. Canela was born in Miami, Florida, to Cuban parents, Lisette and Heriberto Canela. He is the older brother of actor Jason Canela, and they also have two older siblings. Jencarlos is known worldwide for his three internationally renowned telenovelas. Jencarlos was the protagonist as Ángel Salvador in the telenovela ...
 • 20-04-2017
  alban-skenderaj99
  Alban Skenderaj mbush sot 35 vjeç. Albani me origjinë është nga Vlora. Babai i tij në atë kohë punonte si oficer dhe i duhej të shpërngulej në Lushnje ku dhe lindi Albani. Pas disa vjetësh ai u kthye prapë në Vlorë ku kreu shkollën e mesme Halim Xhelo. Ai bëri çmendurinë më të madhe të jetës së tij duke u larguar me një shok në një anije të rastit drejt Italisë, ndërkohë që familjet e tyre nuk udinin asgjë. Atje ai vazhdoi një shkolle për Hoteleri-Turizëm, por e la atë degë seps...

 • 19-04-2017
  berkan283
  Berkan mbush sot 31 vjeç. Muziken e filloj me pjesmarrjen e ti të parë në festivalin Nota Fest 2005 Në Shkup me këngen Kujt Ti Them Zemer. Ate vitë fitoi kengtari Valon Suma që njëkosishtë ishte dhe eshtë shoku me i ngushtë i Berkanit sepse dhe ne shkollë te mesme ishin në një klasë. Ne vitin 2006 Berkani mori pjesë në festivalin e te rinjeve ne Top Fest 4 me kengen Ekstravagante qe u bë një hit i madh ne at kohë. Ne vitin 2006, ai moti pjesë ne festivalin k...
  berk...

 • 18-04-2017
  klea-fureraj8611
  Klea Fureraj mbush sot 16 vjeç. Arti per mua eshte jete. Shpresoj ne te ardhmen te mos ju zhgenjeje. Ne karieren time (sado e vogel jam) kam mare shum cmime te ndryshme,dhe jo vetem ne qytetin tim.. ju premtoj se une do arrij lart e me larte e do fitoj edhe me shume cmime me te medha. Ne moshen 4 vjecare kam hipur per here te pare ne skene ku kam kenduar kengen macja dhe bubi ... caste qe nuk do ti harroj asnjehere.. me pas dalja ime ne skene u zgjerua,dhe une mora pjese ne s...%...

 • 17-04-2017
  mirush-kabashi4513
  Mirush Kabashi mbush sot 69 vjeç. Mirush Kabashi lindi në Shkodër, por është rritur në Durrës. Është një aktor shqiptar. Origjina e tij është nga Gjakova. Ai është aktor i rreth 100 roleve, në teatër dhe filma. Shpesh ka qenë edhe prezantues i aktiviteteve të shumta artistike. Gjithashtu, Kabashi është cilësuar si një nga interpretuesit më të mëdhenj të poezisë në Shqipëri. Ai ka dhënë një kontribut të madh në filmografinë shqiptare. E ndërsa një pjesë të jetës së tij ia ka kusht...
  mirush-kabashi
  ...
 • 16-04-2017
  elda-shabani-madonna-shqiptare2697
  Elda Shabani (Madonna Shqiptare) mbush sot 40 vjeç. Elda Shabani, e njohur per publikun shqiptare me pseudonimin Madonna shqiptare, eshte kengetare, aktore, drejtuese e spektakleve ne tv shqiptare, fituese e cmimit te pare ne festivalin kenga e dasmes e cila fitoi diskun e arte me kengen [luni luni me sevda]. kete disk te arte pati nderin tja dorezoje ambasadori turk ne shqiperi,pas nje kohe te gjate mungese ne shqiperi,pupliku shqiptare i beri nje pritje fenomena...

 • 15-04-2017
  fjolla-morina685
  Fjolla Morina mbush sot 31 vjeç. Fjolla Morina është një këngëtare me shumë sharm nga Kosova. Fjolla nuk ka shumë kohë që ka dal në tregun muzikor mirëpo kjo nuk i ka prishur punë që të lë gjurmë kudo ku ka shkuar. Muzika për të është një hobi që ka shumë rëndësi pasiqë siç thotë ajo këtë talent e ka trashëguar nga e ëma. Si shumë këngtarë edhe Fjolla u bë e njohur me performancat e saj në festivale ku u paraqit me hitet e saj siç ishte “O pse të du“ në “Video Festin Muzikor“, “......

 • 14-04-2017
  dafina-zeqiri298
  Dafina Zeqiri mbush sot 28 vjeç. Talenti i Dafines u zbulua që në fëmijëri. Në moshën 10-vjeçare, mori pjesë në një festival për fëmijë në Suedi me një këngë në anglisht, të cilën e kishte shkruajtur vetë. Në moshën 16-vjeçare u kthye në Kosovë me pak fjalë dhe pa bujë, por i dhuroi dëgjuesëve hite pas hitesh. Ajo u bë pjesë e TOP listave të televizioneve dhe radiove lokale dhe në shume raste edhe i kryesonte ato. Me zërin e këndshëm, sharmin dhe paraqitjen mjaft atraktive skeni......

 • 13-04-2017
  Intervistoi: Dijana Gj. Dukaj 1. Sabri Fejzullahu emër tashmë i njohur nga të gjithë. Këngëtarë që dëgjohet nga të gjitha moshat. Unë, nuk dua të ju pyes për fillimet tuaja në muzikë. Por, si arrini që gjithmonë të jeni kaq i dashur për të gjithë kudo që këndoni? Sabri Fejzullahu: Në radhë të parë janë ato që ti falë natyra, Zoti ose i merr nga prindërit. Njeriu lind ose s'lind këngëtarë mua më ka prekë Zoti për këtë punë dhe fal emocionit dhe shpirtit të pa kursyer që çdo shkronjë e këngës të depërtojë te degjuesi , vjen ajo qe...

 • 13-04-2017
  jasmina-sahiti8049
  Jasmina Sahiti mbush sot 34 vjeç. E lindur ne kosovë mirpo shkollen e kreu ne zvicerr. Jasmina sahiti murr pjes ne SHKA mergimi qe u fotmu ne fund te vitev 80 Aty ishte baba i saj themelues i shoqeris, Jasmina sahiti merr pjes ne koncerte dhe konkurse te ndryshem neper zvicerr. Dhe ne vitin 2004 Jasmina shoqerohet me grupin SHKA iliret ne lausanne te zvicrres ku aty merr pjes ne festivalin e Gjirokastres. Jasmina sahiti rikthehet muzikes me zhenrin qe i perket asaj me shum...

 • 12-04-2017
  genta-ismajli49
  Genta Ismajli mbush sot 33 vjeç. Gentiana Genta Ismajli është një këngëtare shqiptare nga Kosova. Pak muaj pas lindjes se saj, u zhvendos me familjen në Çikago në Shtetet e Bashkuara. Në moshën 19 vjeçare, u kthye në Kosovë për të kënduar kengen me titull Dridhem. Këngë u bë një hit i menjëhershëm dhe hapi para Gentes karrierën e muzikës. U zhvendos në Kosovë dhe mori pjesë në disa konkurse muzikë, si në Shqipëri dhe Kosovë. Vendosi të kthehej në Kosovë për disa arsye të ndr...%...

 • 11-04-2017
  asdreni63229
  Asdreni përkujtohet sot në 145 vjetorin e lindjes. Aleksandër Stavre Drenova, i njohur në letërsinë tonë me pseudënimin Asdreni qe nga ata poetë krijimtaria e të cilëve u përket njëherësh dy periudhave. Poezia e tij u shkri që nga faza e fundit e Rilindjes deri në periudhën e Pavarësisë. Poeti pati një jetë të gjatë krijuese, rreth dyzet vjet. Asdreni lindi në fshatin Drenovë të Korçës më 1872. Mësimet e para i mori në Korçë. Që në moshën trembëdhjetëvjeçare shkoi në kurbet, në Rumani...

 • 10-04-2017
  jonida-vokshi72208
  Jonida Vokshi mbush sot 31 vjeç. Një ndër femrat më të bukura të ekranit shqiptar është Jonida Vokshi. Vajza me shumë talente ka një bukuri natyrale për të cilën shpesh herë komentohet pozititvisht. Jonida, e cila ka një emission të vetin në Digitalb, jep mësim në Akademinë e Arteve dhe gjithashtu është aktore, nuk e tepron kurrë me look-un dhe grimin. Pothuajse në të njejtën linjë, Jonida di të tërheqe vëmendje me thjeshtësinë e saj të admirueshme. Por shumë pak e dinë apo e mb...
  jonida-vokshi
  ,
  shaqir-cervadiku307
  Shaqir Cërvadik...
 • 09-04-2017
  xhensila-myrtezai866
  Xhensila mbush sot 24 vjeç. Është një nga këngëtaret me vokalin më të ëmbël që ka skena shqiptare. Për një kohë shumë të shkurtër ajo rrëmbeu zemrat e publikut me këngën dhe stilin magjepsës, duke mos përmendur edhe çmime të cilat i ka fituar nëpër kompeticione muzikore. E Fejuar Me Besart Kallakun Gjinin e portokallis. Xhensila ka marre pjese edhe ne “Top Fest”, nderkohe qe na kanalin muzikor “Supersonic” transmetohet klipi i kenges se saj “A me do”. Besarti ka krijuar nj...
  xhensila-myrtezai
  ,
  jazmine-sullivan70216
  Jazmine Sull...
 • 08-04-2017
  arjan-toci4052
  Arjan Toci mbush sot 52 vjeç. Ka lindur ne Shkoder, me pas ka jetuar ne Peshkopi [Diber] dhe nga viti 1996 jeton ne Tirane....
  arjan-toci
  ,
  stivi-boka5631
  Stivi Boka mbush sot 22 vjeç. Stivi Boka eshte nje nga artiste me te rinj te Shqiperise. Ai per ne eshte i njohur tashme pasi eshte vellai i nje nga kengetareve me te bukura dhe te telentuara te shqiperis pikerisht te Olta Bokes. Paraqitja tij e pare eshte ne spektaklin e talenteve X-Factor Albania ku pati mjaft sukses atje. Stivi eshte paraqitur ne fetivalin Top-Fest m...
 • 07-04-2017
  dritero-shaqiri306
  Dritero Shaqiri mbush sot 38 vjeç. Nuk disponojmë akoma biografinë.
  dritero-shaqiri
  ,
  greta-zani1034
  Greta Zani feston sot ditëlindjen. Greta Zani është padiskutim një nga zërat sherbet të tabanit të Shqipërisë së mesme. Nis të mirret me muzikë pasi mbaron gjimnazin, pra në vitin 1992. Ndërkohë, teksa i hyri botës së muzikës, pat ndjekur studimet në degën Inxhinieri Ndërtimi, por pas 2 vjetësh studime i duhej t'i ndërpret, për shkak të udhëtimeve me Ansamblet. Tre vjet rresht, deri në vitin 1995, ka qenë soliste në ...
 • 30-03-2017
  Ajo ishte një nga surprizat në edicionin e fundit të “Këngës Magjike”. Pa diskutim, një nga ato rastet me të cilin rrëmbehesh që në sekondat e para. Melodi dhe interpretim krejt origjinal, të cilin e dëgjon, e ridëgjon dhe më pas pyet natyrshëm: Cila është kjo këngëtare? Eliona është vetëm 18 vjeçe, e rritur ne Suedi, aty ku aktualisht jeton me binjaken e saj dhe prindërit struganë. Që e vogël ajo rritet duke studiuar piano, kitarë dhe pa diskutim duke shoqëruar meloditë e tyre me zërin e saj. Mbushesh me shpresë, me një entuziazëm...

 • 21-03-2017
  Shkrimtari Imer Raçi është shprehur se sado që bëhet për poezinë, qoftë si pjesë letërsie, arti apo dhe kulture do të ishte e paktë kur kihet parasysh krahasimi i vendit tonë me vende të tjera qoftë nga rajoni apo dhe më gjerë. Sipas tij, edhe 21 marsi nuk e gjen poezinë në nivelin meritor, dhe pse poetët e vargjeve të bukura ne gjuhën shqipe e shkrijnë mendjen, trupin dhe në fund e paraqesin dhe shpirtin brenda vargjeve të poezisë shqipe. Ai ka thënë se të shtysh një lexues që ta lexojë poezinë duhet t'i japësh ndjenjën më të sinqert...

 • 12-02-2017
  Që ditën e parë që nisi të këndojë, talenti i tij njohu vetëm suksese dhe u prit me duartrokitje. Lirim Hoxha, këngëtari ynë dibran ëshëtë i tillë sepse di të çmojë vlerat kombëtare, të cilat i promovon në paraqitjet e tij skenike. Në bashkëbisedimin e mëposhtëm do të njihni shumëçka të padëgjuar për të!... Teksteshqip: Lirim, na thoni ku keni lindur dhe si u dallua talenti juaj muzikor? Lirim Hoxha: Unë kam lindur në fshatin Grazhdan të Maqellarës, rrethi Dibër. Duhet të kem qenë i vogël fare kur është dalluar talenti im për mu...

 • 07-02-2017
  Një shumë prej një milion eurosh, si shenjë respekti për 1 milion klikime në You Tube, kompania e çokollatës Milka i ka bërë surprizë artistit tonë Kelit për klipin e tij të ri Milka. Kjo dhuratë uragan ka bërë që Keli të jetë personazhi më i përfolur, sepse ai provokoi me një foto të hedhur në facebook, e përflitet se ky postim i tij vjen pas shpërblimit të madh. Mbetet vetëm të presim konfirmimin e artistit për gjithë çka ka ndodhur!...

 • 28-01-2017
  Keli, këngëtari me traditë të bombardimit të atmosferës aty ku merr pjesë, sapo ka hedhur në treg videoprojektin më të ri Milka. Ashtu si u paralajmëruam, nuk doli, sespe Milka po mbretëron nëpër të gjitha rrjetet sociale me shumë vrull. Normalisht se për gjithë këtë kanë merita bashkëpunëtorët, fillimisht vetë Keli i cili ka dhënë idenë e tekstit, muzikën Përparim Qaili, producent Arif Ibishi, menaxher Ejup Shabani, miksim të Ylber Qailit, dhe studio Meti. Millka ashtu si vetë titulli, është e veçantë, ndaj ju ftojmë ta shijo...
teksteshqip.com © 2007 - 2017