Më mbaj mend (për 1 muaj)

Hyrja është kryer me sukses!


CORONAVIRUS NË SHQIPËRI DHE KOSOVË
Audio Kërko Video

Shpat Kasapi - Mos Ik  Lyrics


Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  1.5 / Votuan:  2

Komente

Asnjë Koment

01/12/2003

2003-11-30T23:00:00+00:00

Muzika & Orkestrimi:

Artan Kastrati

Këngë e albumit:

"Do Të Vijë Një Ditë"Kemi kohë që po e kërkojmë tekstin e këngës "Mos Ik" kënduar nga Shpat Kasapi.
Do ja u dinim shumë për faleminderit në rast se mundeni të na ndihmoni ne dhe të gjithë ata që janë në kërkim të këtij teksti.
Videoklipi nga Shpat Kasapi i bashkangjitur me këtë këngë, do ju ndihmojë për ta shkruajtur. Faleminderit për kohën tuaj.


Dërgo Tekstin


Rendisim më poshtë tekstet e disa këngëve me të njëjtin titull dhe shpresojmë që përmbajnë tekstin që kërkoni:

Nori A.K.A 623 - Mos Ik

Refreni :

Mos ik po rri,së bashku ja dalim
nuk bën me harru,është toka nanë
mos ik po rri,së bashku ja dalim
ky është amanet,i të parve që lan (2x)...

Një orë e varur në mur akrepat lëvizin
Në xhamat me avuj zogjt po çukisin
Troket si i marrë rrebeshi nëpër dyer
Era, stuhi, degët e pemëve janë thyer

Një zemër e lodhur e mbyllur n'kafaz
Kërkon pak dritë, e mbytur n'maraz
Kërrusur ndër shekuj por plot krenari
Gjithmonë kokën lart me plot hijëshi

Përballet me fatin një fat i mallkuar
Bijtë shtegëtojnë tjetër fat për t'kërkuar
Të braktisin nënë sa më larg me ik
S'është parë e dëgjuar ju bëmë vetes armik

Kurrë nuk mësuam veten ta duam
Argat nëpër botë gjithë jetën jetuam
Ëndërr të shkojmë andej nga perëndimi
Më i vjetri komb na paska humb besimi

Refreni :

Mos ik po rri,së bashku ja dalim
nuk bën me harru,është toka nanë
mos ik po rri,së bashku ja dalim
ky është amanet,i të parve që lan (2x)...

VERSE 2

Sa herë i shkrujta rreshtat sa herë i fshiva prapë
Mendime vijnë e ikin po dua t'i bëj zap
Se edhe unë si ju, vuaj si ju njësoj
Nuk e di për ju por kam mësuar të luftoj

Moos ik o vllaa, qëndro këtu me ne
Të luftojmë së bashku për një jetë në k'të atdhe
Po ikëm unë dhe ti, ata, ato të gjithë k'ta
Fëmijëve ça tu themi, kur babai tokën la

Nuk bëri dot shtëpinë e tij ama të botës po
Urreu tokën nënë e të kthehet më nuk do
Mos e merrni rrugën për të kërkuar azile
Hajde të punojmë k'tu në vendin tonë pa hile

Se njerëzit edhe gjuha janë tapia e vendit
Nuk ka identitet pa gjakun e levendit
Më mirë zoti i vetvetes se skllav i robëruar
Me punë e besim ka shpresë për të shpresuar...

Refreni :

Mos ik po rri,së bashku ja dalim
nuk bën me harru,është toka nanë
mos ik po rri,së bashku ja dalim
ky është amanet,i të parve që lan (2x)...

Miranda Hashani - Mos Ik

Për ty, lutem natë dhe ditë
Për ty, po qaj unë me gjithë shpirt
E lus Zotin që t'shëroj
E lus Zotin mos t'na ndajë
E lus Zotin
Edhe sa kohë do t'jetosh
Dua afër të t'qëndroj
E lus Zotin

Të du, je gjithçka për mu
Të du, s'ke ku shkon pa mu
E lus Zotin t'na ndihmojë
Se pa ty unë s'jetoj dot
E lus Zotin
Dua shumë unë të t'shtrëngoj
Çdo ditë dua t'përqafoj
E lus Zotin

Mos ik, kam nevojë për ty
Mos ik, shumë të du unë ty
Lamtumirë jo nuk ta them
Ne akoma kemi shpresë
E kem Zotin
Lutjet tona do i pranon
Zemrat tona s'do t'na ndan
O i madhi Zot

Ronela Hajati - Mos Ik

jam une jam une se dii
i thoni djalit te rii
se kom nevoj per dashni eeh
dashni pa merzi
i thoni atij se boj
i boj cka tdoje
i boj djalit une cka tket nevoje
ti se menon
nervoz um bon
a tja fali dhe krevatin ta loo djalo...

make it now make it now x3
mos ik te tjetra
per hir t'kohve t'vjetra
kthehu te une e mos ik te tjetra
per hir tkohve vjetra

sille perzije dije ta dije shije nuk ki mo fije
i thoni atij se boj
i boj cka tdoje
i boj djalit une cka tket nevoje
ti se menon
nervoz um bon
a tja fali dhe krevatin ta loo..

make it now make it now x3
mos ik te tjetra
per hir tkohve tvjetra
kthehu te une e mos ik te tjetra
per hir tkohve vjetra

mos ikk te tjetraa
ti mos m'ik

make it now make it now x3
mos ik te tjetra
per hir tkohve tvjetra
kthehu te une e mos ik te tjetra
per hir tkohve vjetra

Më shumë këngë me këtë titull:
Më Shumë Këngë Nga Shpat Kasapi:

Më Shumë...


Komente mbi këtë këngë


* Të regjistruarit mund të votojnë ose të sinjalizojnë komentet