A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

Tema: Poezi Trimërie

Shqiptaria

Trojet tona te lashta,
prape neve na perkasin,
edhe pse jane ne shtete tjera,
bashke me ne do te duartrokasin.

Si Presheva, si Cameria,
si Medvegja, si Janina,
si Bujanoci e Gucia,
si Tuzi e gjithe Malesia.

Te paret na e lane,
t'ia kthejme pushken armikut,
si i ri e i vjeter,
besen jepjani njeri-tjetrit.

Si ne Kosove, si ne Shqiperi,
shqiptaret jane me lot ne sy,
kuq e zi rreth e qark,
Autoktoni prape ne Beograd.

- poezi nga Shqiponje Rama


- Poezia u dërgua nga Shqiponje Rama -

Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  4.4 / Votuan:  8

Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.com © 2007 - 2019