A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

Tema: Poezi Trimërie

Shqipni E Kosove

FESTE E MADHE, FESTE SHQIPTARE,
MBUSHE PLOT 1 SHEKULL JETE,
T'MIRA E T'KEQIJA NE JETE PATE,
ME PUSHKE NE LUFTE ARMIKUN NDALE.

MOJ KOSOVE, TOKE KASTRIOTI,
ME NE FUND TE BEKOI ZOTI,
LART E POSHTE ILIRI,
VALLEZOJME KUQ E ZI NE SHQIPTARI.

FALENDERIM PER AMERIKEN,
URREJTJE PER SERBINE ARMIKEN,
SHKUP, TUZ E MALESI,
PAS ILIREVE, U QUAJTEM ARBERI.

SHUME SHQIPTARE ANE E MBANE,
KEQ E MIRE NE SHQIPTARI PANE,
TE FALA KENI NGA CAMERIA
POASHTU NGA LUGINA E JANINA.

NEPER SHEKUJ JEMI COPETU,
PER LIRI KURRE NUK JEMI LODHE,
ME GJAK U MBUSH TOKA E LIRIA,
KUQ E ZI VALON SHQIPTARIA.

- poezi nga Shqiponje Rama


Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  4.2 / Votuan:  6

Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.com © 2007 - 2019