A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

Tema: Poezi Trimërie

Ora E Historise

HISTORINE E SHQIPTAREVE,
DHE TE PAREVE,
E MESOJME SOT NE LIBRA SHQIP,
SI KA QENE E SI ESHTE SOT KUQ E ZI.

MESOJME PER HEROIN,
MESOJME PER GJERGJ KASTRIOTIN,
QE U MOR NGA TURQIT 9 VJEQAR,
POR NUK HARROI SE KA GJAK SHQIPTAR.

ILIRET TE PARET TANE,
NE JEMI VAZHDUES TE TYRE,
EDHE PSE KANE PAK DALLIME,
GJUHA SHQIPE DHE ILIRE.

MESOJME PER BETEJAT E TE PAREVE,
QE NGA ILIRIA DERI TE SHQIPTARET,
KUQ E ZI RRETH E QARK,
AUTOKTONI PRAPE NE BEOGRAD.

KUQ E ZI JANE TROJET TONA,
LART E POSHTE SHQIPTARI,
KUQ E ZI NE SHQIPERI,
PAS ILIRISE U QUAJTEM ARBERI.

MIC SOKOLI TRIM MBI TRIMA,
U PERBALL ME PUSHKA E ALLTIA,
MIC SOKOLI ME SHUME BURRA,
ARMIKUT ASNJEHERE NUK IU FRIKESUA.

KOSOVA E SOTME, DARDANI,
SHKURT E SHQIP I THEMI ILIRI,
KUQ E ZI MBIZOTREON NE SHQIPTARI,
TE VJETRIT THONE MOS E HARRONI HISTORINE.

ADEM JASHARI, KOMANDANT LEGJENDAR,
ISHTE NJE TRIM SHQIPTAR,
EDHE PSE S'PATI ARMATIM,
I HAMENDI TE GJITHE ARMIQTE,
SHKURT E SHQIP NE SHQIPTARI,
S'KA ARMIK QE NA E NDAN LIRINE.

- poezi nga Shqiponje Rama


Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  5 / Votuan:  3

Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.com © 2007 - 2019