A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

Tema: Poezi Për Kombëtaren

Kuq E Zi

Jam une, je ti,
Jemi, jemi, kuq e zi.
Cdo kush na thote,
"Cdo armik, ju lakmon".

Lart e poshte Shqiptari,
Kudo ku shkoj me thone Kombetarja Kuq E Zi,
Quhem Shqiponje, jam kosovar
Me plis per Paris, ane e mbane.

Librin kuq e zi,
N'dore e kam tani,
Trojet e mia n'Shqiptari,
Festojne tani kuq e zi.

Fjala e shqiptarit vlejti me shekuj,
I terboi gjithe armiqte,
E kur permendet Shqiptaria,
Tmerrohet e gjithe Serbia.

Kualifikimi erdhi,
Feste e madhe gjithandej,
Urime shqiptare rreth e qark,
Autokton me trup e gjak.

Urime, o ju bijt e shqipes,
Ju jeni bijt e vatanit,
Kuq e zi mbreteruat sot,
Ma keni bere zemren sa lisat e malit.

Nje rruge e gjate ne na pret,
Shqip kendoni per cdo here,
Shqiperia sot eshte duke festuar,
Duke pare golin tuaj.

- poezi nga Shqiponje Rama


Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  5 / Votuan:  8

Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.com © 2007 - 2019