Më mbaj mend (për 1 muaj)

Pesha E Fjalës

Fjala. Fjala eshte si Perendia
dhe pse e padukshme dhe se prek me dore
lundron si nje lunder ne globin njerezor
si oksigjen e ushqim ne cdo ore.

Fjala. Nga fjala vet bota u formua
dhe dashuria vet, lindi nga nje fjale
fjalet mund te nderrojne dhe mendimet e tua
te bejne te ndershem ose te perdale.

Me fjale edukojme dhe femijen
qe neser demojve larg tju qendrojne
dhe muzika me fjale del me e bukur
dhe politikanet me fjale na premtojne.

Me fjale rapsodi i bie sharkise
dhe nga fjale e tyre degjova mrekulline
nje fjale e mire e ndale edhe pushken
kurse ajo e keqja, e prish krejt shtepine.

Ndaj, kujdes i dashur kur fjalet leshon
mendoji mire se cfare do te mbjellesh
nje gure diamanti qe rreze leshon
apo ferra, qe cpojne kur ti vjelesh.

- poezi nga Silvana Berki


Nuk ka akoma asnjë votë


Komente mbi këtë krijim


* Të regjistruarit mund të votojnë ose të sinjalizojnë komentet