Më mbaj mend (për 1 muaj)

Tema: Poezi Trimërie


Anton Çeta

Anton Çeta biri i paqes
Me studenta ndalin vrasjet
Shtri va ka doren e but
Zemren e eger e ka zbut

Vellau vellan mos me gjaksua
Doren e paqes me ja afrua
Nenat shqipetare mej gezua
Luftat gjaksore i ka ndalua

Po ku je Anton Çeta
Afrove Bjeshket edhe shkrepat
Pajtove te ri dhe pleqeri
Bashkove Shqipetar e shqiptari

Ndalove pushken fale gezime
Në mes veti t'bëjn pajtime
Mos t'ket vrasje Dugagjini
Veç pa vrasje vjen Bashkimi

Der ne der ke pajtua
Niset themeli me u forcua
Sa shum gjaqe qe u falen
Jan shtri duart vrasjet n'dalen

N'Beograt ka ra terri
Kosoves re ju forcua themeli
U bashkua vella me vella
Gjaku uj jo nuk u ba

Qofsh bekuar Anton Çeta
Do të kujtojm sa te jet jeta
Zemer mir e dor pajtnorit
Ti je Shejti i çdo Shqipetarit.

- Poezi nga Simon Gjonaj


- U dërgua nga SimonGj1 -


Nuk ka akoma asnjë votë


Komente 0