Simona Shalcanj Poezi
Simona Shalcanj

Tema: Poezi Dashurie


A Të Kujtohet

A të kujtohet sa të lumtur ishim së bashku, përderisa ti ishe afër meje, luteshim së bashku që cdo ditë të jemi bashkë sikurse në atë momentë.
Mendonim se Zoti do i dëgjonte lutjet e të dy dashuruarve, por në realitet ato thjesht mbetën vetëm lutje…
- Më kujtohet dita e parë që u ndamë, atë ditë kur erdha të përcjell, sepse po largoheshe nga unë, jetoje në një vend shumë larg meje, dhe kur mbarove shkollën, të duhej të ktheheshe në qytetin tënd, të më braktisje mua, së bashku me gjitha kujtimet e mia që i kishe në këtë qytet.
- Ehhh sa e pikëlluar isha, por nuk të tregoja sepse nuk doja që ti të mendosh se kur të shkosh unë do lëndohem, ti atëher do lëndoheshe dy herë më shumë, dhe unë këtë s’do të mund ta lejoja që të ndodh.
E di! – Më thoje në cdo momentë se do kemi edhe shumë takime të tjera dhe se nuk do ta ndiejm mungesën dhe largësin që kemi në mesë, por është e kotë shpirti im sepse sa do që mundohemi të jemi bashk më kurr s’do mund të takoheshim si dikur ne cdo minutë e në cdo sekondë, e di pse? Sepse nuk të kam më pranë klasës aty kur unë dilja në pushime dhe të takoja, sepse nuk më pret më tek dera e shkollës të dal kur unë të mbaroj mësimin, sepse nuk ka më orë të lira që unë të mos shkoj në mësim e të vij me vrap tek ti, nuk ka më takime te fshehta si dikur me ndihmën e shoqëris, thjeshte nuk jemi më bashk si dikur….Je shumë larg nga unë dhe unë s’të premtoj dot se do të mund te duroj shumë gjatë mungesën tënde.
- Më thërret cdo mëngjes, por kjo nuk është e njejtë sikurse mëngjeset që do mund ti bënim bashk, kjo është diçka tjetër…Është diçka tjetër sepse vetëm zërin e ëmbël mund të dëgjoj, nuk mundë të shohë, nuk mund të prekë, të të ledhatoj, e as të puthë e të përqafoj!!!Mëkatë që na hecën ditët më të bukura të rinisë pa qenë ne së bashku, e di tash po afrohet dita e të dashuruarve, mund të paramendosh se sa e vetmuar do të jem në këtë ditë,ti më thua se cdo ditë e kemi ditë të dashuruarve, ashtu është engjëlli im, por ja një ditë është më e rëndësishme e ne s’mund të jemi pranë njëri tjetrit në këtë ditë.
- Nuk e di se si ndihesh atëher kur e kujton gjumin e parë që kemi bërë së bashku, vetëm duke u ledhatuar dhe folur gjëra të bukura,që te ndihem gjithnje së bashku, dhe të ndihemi sikurse jemi bashkuar përjetësisht, e duke mos e kujtuar që jemi së bashku vetëm për një natë, ajo ishte frika jonë se do jetë nata e parë por dhe e fundit, por jo shpirt e mbajë në mendë sikurse natën e parë edhe natën e dytë që kemi bërë se bashku, dhe që kanë qenë dy netët më të bukura prej gjithë netëve që kam kaluar në jetën time.
Ende kur takohemi jemi sikurse dy të rinjë që po sa janë njoftuar, edin mirë se më vie shumë turp kur jamë me ty, por gjithmon mundohësh të më ndihmoshë, e te më tregosh së mund të ndihem shumë mirë në pranin tëndë…Unë të dua tej mase, dhe ti ketë e ke kuptuar shumë mirë, por ne një gjë jam më se e sigurt se dashuria që kam, më është kthyer ashtu sic kam dashur, sepse edhe une jam pjesa më kryesore e zemrës tënde, e di se më don dhe se kam shumë rëndësi për ty, këtë ma ke vërtëtuar në cdo aspekt.
Prandaj mbetet që prapë të lutemi se bashku, por tash që të bashkohemi sa më shpejt, e jo të mbetemi të ndarë, si një zemër e thyer,dhe e këputur në dy pjesë, që njëra ka mbetur tek ti dhe tjetra tek unë…………….

- Poezi nga Simona Shalcanj


- U dërgua nga Simona Shalcanj -


{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}

Komente 0