Zgalemi

Era fryn si e terbuar
dhe ngre valet si nje mal
fluturo, zgalem-trimoshi,
vrull i eres nuk te ndal!

Ulerin tufan i eger
permbi det pa an’e fund…
fluturo, zgalem-trimoshi,
klithm’ e eres ty s’te tund!

Caje, caje rrugen vete,
kur rreh vala me rrembim…
fitimtar me nder ne jete
del vec ai qe ka guxim!

- poezi nga Spiro Çomora


Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  4 / Votuan:  4