A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

Tema: Poezi Fabula

Grepi

Atje posht te deti i thelle
Peshqit degjojne peshkaqenin
Llafe te embla plot premtime
Per grepin per karemin.

O sa bukur flet ai
Edhe peshqit e degjojne
Qe ketej e tutje asnje peshk
Ne grep sdo shkojne.

Atje tutje tek shpella
Atje do gjeni ushqim
Dhe per kete te mirr qe bej
Nuk kerkoj ndonje fitim.

U nisen peshqit tek shpella
Kush e kush te arije i pari
Dhe nga pas tek porta e shpelles
I priste bish kryetari.

Si ketu posht dhe atje lart
Llafe te mira thone bishat
Shume premtime dhe genjeshtra
Qe te jemi ne viktimat.

- poem written by Spiro Gremo


Choose star rating

Rating:  2 / Votes cast:  1

Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.com © 2007 - 2018