Më mbaj mend (për 1 muaj)

Sting
  • Emri i Vërtetë:
  • Gordon Matthew Thomas Sumner
  • Vendlindja:
  • Wallsend 
  • Mosha:
  • 69 Vjeç
  • Ditëlindja:
  • 2 Tetor 1951
  • Shenja e Horoskopit:
  • ♎ Peshorja
Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  1 / Votuan:  3
Këndon kryesisht: pop

Sting është këngëtar i huaj shumë i njohur. Gordon Matthew Thomas Sumner CBE, i njohur në skenë si Sting, është një muzikant, këngëtar, kompozitor, multi-instrumentist, aktivist, aktor dhe filantrop anglez. Ai ishte kantautori kryesor, këngëtari kryesor dhe bassist për grupin e ri të valëve rock The Police para një karriere solo. Ai ka përfshirë muzikën e tij rok, xhaz, reggae, klasike, në moshë të re dhe rrahje botërore. Si një muzikant solo dhe një anëtar i The Police, ai mori 16 çmime Grammy, të parët e tij për instrumentin më të mirë rok në 1980, tre Brit Awards, duke përfshirë mashkullin britanik më të mirë në 1994 dhe kontribut të shquar në 2002, një çmim Golden Globe, një Emmy Award, dhe tre nominime për Academymimin e Akademisë për Këngën më të Mirë Origjinale. Ai u fut në Sallën e Famës të Këngëtarëve në 2002 dhe në Sallën e Famës në Rock and Roll si anëtar i Policisë në 2003. Në 2000, ai mori një yll në Hollywood Walk of Fame për regjistrim. Në vitin 2003, Sting mori një CBE nga Elizabeth II në Pallatin Buckingham për shërbime ndaj muzikës, dhe u bë një Qendër Kennedy Honoree në Shtëpinë e Bardhë në vitin 2014. Me Policinë, Sting u bë një nga artistët më të shitur të muzikës në botë. Solo dhe me The Police, ai shiti 100 milion rekorde. Në vitin 2006, Paste e renditi atë në vendin e 62-të nga 100 krijuesit e këngëve më të mira. Ai ishte i 63-ti nga 100 artistët më të mëdhenj të rock-ut, dhe 80-të i 100 yjeve më të mëdhenj muzikorë të revistës Q të shekullit të 20-të. Ai ka bashkëpunuar me muzikantë të tjerë, duke përfshirë "Rise & Fall" me Craig David, "All for Love", me Bryan Adams dhe Rod Stewart, dhe prezantoi muzikën muzikore Afrika e Veriut Raï në audiencën perëndimore nga hiti i tij ndërkombëtar "Desert Rose" me Cheb Mami.

» Dërgo Korrigjime »

» Tekstet e Këngëve »

Komente

Asnjë KomentKomente mbi këtë artist