Më mbaj mend (për 1 muaj)

Hyrja është kryer me sukses!


Tema: Poezi Për Vëllain dhe Motrën

Motres Kukesiane (Fatlinda)

Ku te gjej nje fjale per ty moter
Qe te mos mbetem borgj ne jete,
Ku te gjej ngjyre dhe leter
Qe kenga per ty gjysem mos t'me betet?!

U takuam ne nje vend nje dite
Te thash-PERSHENDETJE moter
Si drita diellin me ke prite
Si nena qe pret djalin ne voter.

Kisha degjuar shum'here
Se, ne dimer mund te kete pranvere..
Por,s'kisha provua ne jete
Njeriu fjalen-mjalt si ty t'a kete..

Syte s'me mbyllen netve te vona
Cdo fjal e jotja me ri-ngjall
Ty-FATLINDA =perla+ikona
Rast i ralle ne ditet tone...

Sa larg jemi sa afer te ndjej
Perqafimet tua plot dashuri,
Dhe koken rotull e kthej
Ne rrezet e diellit t'shoh ty..

Kure jeta dimeron ne mua
E endrat me ngrijne ne qerpik,
Ty cfaqesh plot ngrohetsi
Dhe acari iken plot frike...


A je det, moter kukesiane
Apo je oqean pafund...
Dashurine bilure qe n'ae fale
NJERIU s mund te haroj kurre..

Ah moj moter IKONA jone
Sa larg ishim sa afer kemi qene..
Tek'sa mami numeronte oret e fundit
Mami e therite...o bij te pati thene.....

Po dridhem si purteku..loti me tradheton
Kukesi qe te rriti, babin m'a kujton..
Shume buk,uje e konak keni dhene
Per trimat qe, tani ne varre jane.

Me mbyte malli te te shoh cdo ore
Ardheshin dite mira moter=ikone,
Do vije ne kullen tende moter
Te frymoj e lire ne ate VOTER..

Falemshendet malet kukesiane
Degen e lisit --djepin tend..
Mamin e babin qe te tille te bene
FATLINDA..PERLA..IKONA jone..

E puth at dore qe djepin te tundi
E bekoj at' gjoks qe mjaltin te dha..
Nga larg e puthe oborrin ku je rrite
Dhe gjurmet ku ke lene cdo dite..

Kam dhimbje moter-FATLINDA jone
Shpirti me ka PLAGE..e din ty,
Lotet kure me vijne...mezi i ndaloj
Besen qe e dham veshtire t'a haroj..

Ah moj moter...te isha ajr do visha
Me ty ne Kukes do rijsha..
Nje cope buk ne sofren madheshtore
Dhe ,dashurine pa funde qe m dhurove..

Te kam enderrua me fustan te bardhe
NUSE e PAPARE---GJERDAN n'ato ane...
Lum si ao qe do te kete n jete
MOTER-PERLE-IKONE.....

- poezi nga Tokjona


- Poezia u dërgua nga Toka -

Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  4.6 / Votuan:  39

Komente mbi këtë krijim


* Të regjistruarit mund të votojnë ose të sinjalizojnë komentet
Duke u ngarkuar... Prisni ju lutem
Shiko të gjitha komentet