Tyran Prizren Spahiu Poezi
Tyran Prizren Spahiu

Tema: Poezi Për Shoqërinë


Bota Ime

Shikjon rrethinën e bukur
Lëvizjet e shumta të njerëzve
Athua janë të vetëdijshëm
Për këtë vallëzim.

Hapat e shkurtëra
Të gjata
Bëjnë figura të ndryshme
Ata nuk kuptojnë.

Koha e tyre është e shtrenjtë
Ecin ose vrapojnë
Këmbëzbathur ose këmbëveshur
Janë ata.

Mendojnë se kjo dhunti
Është detyrim
Ndalu o njeri
Shpreh dashuri.

Dita e re
Borë shi acar
Shputat e juaja
Janë muzikë simfoni.

Vazhdon fama
e ecjes
Përcjellë me
Me madhështinë e natyrës.

Karrocës sime jetësore
Nuk i mungon asgjë
Ka butona të përkryer
Vetëm ka nevojë për bateri.

Ajo është domosdoja e përjetshme
Gruaja dhe mistresa ime
Puna dënimi dhe zhgënjimi
Janë të gërshetuara tek kjo bukuroshe.


tyran j spahiu
vargje poetike II
jeta eshte dhunti

- Poezi nga Tyran Prizren Spahiu


- U dërgua nga tamej -


{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}

Komente 0