Më mbaj mend (për 1 muaj)

Tema: Poezi Dashurie


Kendo

Kur bukuria vallëzon
Në pedanale të parkut
Dashuruaritë e rinjë
Përcjellin notat e kitarës.

Këndo nën tingujt
Lejo sytë të të shoqërojnë
Në muzgun e parë të natës
Në plazhin blu.

Vërteta jeton aty
Mes shkëmbinjëve dhe fosileve
Thurrur janë emrat tona
Jeta dhe të puthurat.

Xheloz nuk di a jam
Derisa drita shplon tejdukshëm
Trupin tëndë të vizatuar
Me dorën time të njomë.

Kendo e bukura engjëllushë
Të të ndëgjojë bota rinore
Zërin tend të sirenës
Dhe bukurinë e dhuruar ty.

Dhe kur të ndalesh
Hedh shikjimin në thellësinë e gjirit detar
Jam aty i paprekur
Nga koha dhe mosha.

Vërteta bukuroshe jeton
Në dhe Brenda meje
Më lejo të sfidoj kitarën
Me notat e rinisë magjepëse.

Duart le të përshëndesin
Arritjen tend tek unë
Folenë e pasur natyrë
Dhe krijesat e virgjër pauses.

tyran j spahiu
Vargje Poetike III
Aristokrati

- Poezi nga Tyran Prizren Spahiu


- U dërgua nga tamej -


Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  5 / Votuan:  5

Komente 0