A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

Tema: Poezi Për Natyrën

Mjegullirë

Mjegullirë magjin mbulon
Muzgun e parë të ditës së lodhur
Ndihet qetësi zbrazen rrugët e qytetit
Errësira vazhdon udhëtimin e vet.

Prej së largu ndëgjohet gumëzhimi i lumit
Gjurmët e lojërave fëmijëror u humbën
Mbërthen e panjohura diç lundëron në ajër
Mistike është e tërë kjo natyrë.

Nga thellësitë e rrugicave
Ndëgjohen hapat e përshpejtuara
Posi marshi i elegjisë ditore
Shkrihen në brengën e ditës së zymtë.

Qyteti i dremitur dorëzohet territ
Sekretet e natës dëshmojnë fshehtësinë
Rrjedhë nata ndodhitë lahen
Mjegullirë dorëzohet mbretërisë së diellit.

tyran prizren spahiu
vargje poetike IV
poe...........

- poem written by Tyran Prizren Spahiu


Choose star rating

Rating:  3 / Votes cast:  1

Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.com © 2007 - 2019