A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

Tema: Poezi Për Natyrën

Iki Rinia

Shfletohen vitet e stuhive të jetës
Derdhet koha e rinisë
Endem kafeve dhe pabeve
Mëngjesi më shoqëron në banesë.

I dehur dita më fajëson
Nata më përkdhel në harmoni gazmor
I etur për ngrohtësi femëror
Vetmia vazhdon të më mundon.

Rrjedhin vitet ndëgjohet pleqëria
Troket rinia moshës në afërsi
Tentoj të iki më zbraps errësira
Mundim-dhimbjet tani janë pronësi.

Pres shpresat si dimri vjeshtës
Dorëzohet gjelbrimi natyrës së bardhë
Sytë e lodhur kërkojnë mbështetës
Në vetmi natyra ngadal ngordh.

Thërras me zë të lartë imazhin rini
Më mposhtë e urryera frikë
Ëndrroj energjinë buzëqeshjen magji
Derdhen rrudhat në shtratin mëri.

tyran prizren spahiu

- poem written by Tyran Prizren Spahiu


Choose star rating

Rating:  5 / Votes cast:  4

Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.com © 2007 - 2019