A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

Tema: Poezi Për Natyrën

Parajsë

Fshehur pas trëndafilave kuq e verdhë
Mbizotërojnë ngjyrat e palluas mbretëreshë
Më dehin nuancat aroma më josh
Gojëtharë mposhtem nga këto bukuroshe.

Renditur lëvizi pas orkideve
E kaltërta dhe verdha dorëzohen natyrës
Afër panda e ngadalshme sypatrembur
Përqafohet nga koloriti ambiental.

Mpihen ngjyrat në horizontin e largët
Mjegulla e lehtë shtrihet në pambarim
Vallëzon largësia shkrirë në qiell
Enden qiejve të thellësisë parajsë tokë.

Epshi i natyrës dhunohet nga ekstaza e burimit
Uji kristaltë i ftohtë rrëshkjet me shkëmbinjëve
Në pafundësi ngritet perdja e tejdukshme
Zbulohen të dashuruaritë në këtë bukuri të çmendur.

Rrethuar nga peisazhi i ëndrrave
Duart e buta enden në hijeshi
Fundosen klithmat lartë zogjtë sorollatem
Fuqia e diellit shtrihet nën mbretëreshën hënë.

tyran prizren spahiu
vargje poetike VI
aristok......
www.teksteshqip.com

- poem written by Tyran Prizren Spahiu


Choose star rating

Rating:  4 / Votes cast:  9

Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.com © 2007 - 2019