Tyran Prizren Spahiu Poezi
Tyran Prizren Spahiu

Tema: Poezi Për Shoqërinë


Minoritet

...ulen në dritën e shtet-sallës
Plotësojnë numrat enigmatike
Veshur bukur hijeshues
Me buzëqeshje të idhët dhe mistike.

Ç ’ ndodhë në këtë vend mbresëlënës
Vet mrekullia na përshëndet
Etur për ujë bukë dhe vend të punës
U shpërblyen me kënaqësi të florinjtë.

Është ankth apo ëndërr
Gjumë apo zgjim
Dritë pa errësirë
Mbuluar janë në këtë dhurim.

Si palluat shpalosin ngjyrat
Tentojnë të arrijnë edhe më lartësitë
Artistët e padefinuar me gjuhë të dobët
Në maje të tolerances minoritet.

Koha e shterur përcjell ata nuk binden
Dita ditën rrëshkjitazi shoqëron
Binaret e trenit ndryshken
Në qetësi heshtja e llogarisë i përqafon.

tyran prizren spahiu

- Poezi nga Tyran Prizren Spahiu{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}

Komente 0