A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

Tema: Poezi Për Natyrën

Njëjtë

...sërish dielli hyri në mëngjes
Në dhomë-mbretërinë time të etur
Me rutinë ofrohem dritares
Janë ndjenjat e bukurisë së pamposhtur.

Melodia e verës ndihet në shqisë
Çastet magjepsëse më begatojnë
Freskët si uji i burimit të bjeshkës
Shijoj lindjen e ditës që më rrethon.

Orari i saktë vazhdon rrugëtimin
Dynden hijet heshtja i fundos
Kafshatën e gojës me dinakëri timin
Fitova përsëri i ngopur dorëzohem natës.

Vazhdon errësira fshehur për drejtësinë
Ata zhyten në moqalet e injorancës
Vrasin pasionet dëshirat gjejnë strehin
Palëkundur duar gjakosur i pret qetësia e dhomës.

Prapë melodia e njëjtë agon
Refreni monoton godet penën e hollë
Heshtur ditët dhunojnë njëra-tjetrën
Përdhunimi mendor ndodhë për një kafshatë të gjorë.

tyran prizren spahiu
vargje poetike VI
kalldërma

- poem written by Tyran Prizren Spahiu


Choose star rating

Rating:  3.3 / Votes cast:  3

Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.com © 2007 - 2019