A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

Tema: Poezi Për Shkollën

Ali Asllani

Jetë e vrullshme rrjedhë në damarë të tij,
Poste të ndryshme e pasuruan dashurinë,
Gjendur prore në detyra të rënda,
Në kohëra tejet historike frymoj.

Me Ismail Qemalin bashkëbiseduan,
Kuvendi i Dibrës, mirëpriti Bashkimin e Janinës,
Filluan vjershat të pasurojnë thesarin,
Poezitë e mrekullueshme gjetën qetësinë.

Lindi Hanko, Halla dhe Zonjat e mëhallës...
Lodhur është, kjajnë bashkë me mëmëdheun,
Zëri burrëror kërkon, zgjo Shqipërinë,
O i Madhi Perëndi, shndrit në pavarësi,
Begato djepin e Europës me drejtësinë.

Duhet ndalur dhunuesit që mbretërojnë,
Burrat që hanë e pinë, arka, xhepa mbushin,
Dje, sot, shpresojmë, nesër mos të ndodh,
Koha e maskarenjve të rrëmbej kombin.

Në shkëmbin e gdhendur të jetës,
Trokiti në derë Lidhja e Shkrimtarëve,
Ngjashëm si Korça me serenatën e mesnatës,
Rrugëtojnë poetët dhe artistët në dirigjim të Alisë.

Tyran Prizren Spahiu

- poem written by Tyran Prizren Spahiu


Choose star rating

Rating:  5 / Votes cast:  2

Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.com © 2007 - 2019