A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

Tema: Poezi Per Nënën

Nanë!

Nanë!

Ka kohë, nëna më pat treguar
hapat e para të bërë
fjalën e parë të shqiptuar
nënë.

Freskët më kujtohen
përkdheljet e buta
duart e ndërtuar për fëmijën
të ngrohtën buzëqeshje
pasuronte tërë botën fëmijëror.

Endeshin fëmijët e mahallës
në tonin oborr pa gardh
aty mirëpriste
të lagjes fëmijët me fletore në dorë.

Të para shkronja
hodhëm bashkë në fletë
lëngun e parë pranveror frutash
kam pirë nga gota e saj.

Zgjuar priste princin e shtëpisë
djaloshin, zemrën e saj
tavolina e shtruar me ëndje shumë
pasuronte nënë-bir muzgun.

Para doli në derë, nusen të mirëpret
aheng ndihej në shpirtin e saj
trashëgofshit yjet e natyrës
për nip, mbesë, etur jam shumë.

Natë vonë
dritëzat zbritën nga yjet
britmat e foshnjës sollën lotë
jam unë, nënëlokja yt
në botë mirëseerdhe
kalorës i shtëpisë, engjull nga stomaku i parajsës.

- poem written by Tyran Prizren Spahiu


- Submitted by Tyran Prizren Spahiu -

Choose star rating

Rating:  2.3 / Votes cast:  3

Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.com © 2007 - 2019