A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

Tema: Poezi Për Shoqerinë

Tyrani

...shumëherë jam i vetmuar
grindem me kohën,
nuk kërkoj shumë
qetësin time, poezitë
doemos
jetën, sërish duhet lexuar!
*
Besim
tani, në këtë moshë
shumë nuk kam,
gjersa shkruaj këtë
lu lutem, më kuptoni
mirë nuk ndihem!
...miqësia e vjetër humbur përgjithmonë është
ata, po, po, ata
janë miqtë e paraluftës
që me shumë vepra më zhgënjyen,
në lëkurën time
vërsulen, mprehin thonjtë!
Me pafuqi do vazhdoj rrëfimin
mundohem
të buzëqeshem, meditoj,
ndeshem me ditshmërinë
dua timin virtyt
urrej të ofendoj, përbuzi qenien njeri,
përqafoj lirinë e mendimit
tolerancën pushtoj
me thjeshtësinë krenohem.
*
Por
ata, afër nuk i dua më
kuptuar kanë,
në rast se jo, ju lutem tregoni
mireseardhur nuk janë
as në tavolinë as në udhëtimin tim të fundit,
amanet këtë
drejtë kam të kërkoj
tani ndahem i vendosur
lamtumirën e fundit nuk pëlqej
të ndaj me zullumqarë...

Tyran Prizren Spahiu
Vargje poetike
POETI

- poem written by Tyran Prizren Spahiu


- Submitted by Tyran Prizren Spahiu -

Choose star rating

Rating:  5 / Votes cast:  1

Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.com © 2007 - 2019