Më mbaj mend (për 1 muaj)

Tema: Poezi Për Shkollën


George Gordon Byron

Orët e ngesës, kryevepër art lirik,
Penëashpër goditi rëndë poetët,
Kohë kjo kur lindi Child Harrold,
Pranuar ka vet, bukurinë vet-kritik.

Sarajet e Tepelenës, mburren me vizitë,
Ditari në vargje, ndjekur me kureshtje,
Atë mëngjes të ftohtë dimri,
Lindi emri Byron, mik i shqiptarit.

Rimë, fortë deh dhe vet kohën,
Përshëndetur nga Shqipëria, burojnë vargjet,
Veshur me kostum tradicional,
Bukur shumë në dorë mban jataganin.

Errësirë është, vuan shpirti për muzikë,
Nën tingujt e harfës gjunjëzohet vashëzës,
Thotë...pakëz nëse ka lot të mbetur,
Zemërthyer pret mistresen para se të largohet.

Vjersha e fundit, në moshën tridhjetë e shtatë,
Kërkon qetësi të heshtur, dashuri
Zjarri në kraharor ende djeg,
Dëshiron kurorë epshi, kurrsesi jo zinxhir të flakët.

- Poezi nga Tyran Prizren Spahiu


- U dërgua nga Tyran Prizren Spahiu -


Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  5 / Votuan:  2

Komente mbi këtë krijim