Vahit Nasufi Poezi
Vahit Nasufi

Dueti Legjendar

Është i pasur populli shqiptarë,
Me artistë dhe këngëtarë,
Me humoristë dhe valltarë,
Që na bënë të jemi krenarë!

Këngëtarë t`mirë dhe këngëtare,
Gjithmonë ka pasë estrada shqiptare,
Secili këndoi n`stilin e vet,
Disa solo, disa n`duet.

Një duet i mrekullueshëm,
Që është shumë i adhurueshëm,
Një duet i famshëm shumë,
Prej tij kënga rrodhi si lum!...

Demir Krasniqi, Shaip Berisha,
Estrada, thotë – lum që i kisha,
Dy yje këngësh si dy bilbila,
Shkëlqyen n`estradë si dy kandila!...

Ky duet legjendar,
Na dhuroi këngë plot një thesarë,
Bashkë kënduan për shumë vite,
Këngë të bukura, të këthyera n`hite!...

Ky duet i pandarë,
Me këngë mbushi një hambarë,
Që do t`vjetrohen por, kurrë nuk vdesin,
Në zemër të popullit do të mbesin.

Këngët e tyre popullore,
Kënaqin ndjenjat shpirtërore,
Këngët e tyre folklorike,
Kanë vlerë të madhe artistike.

Këta këngëtarë kantautorë,
Me çifteli dhe sharki n`dorë,
Oh, sa mirë ky duet këndonte,
Zëri i bukur, shumë larg jehonte

Nëpër koncerte kur kanë kënduar,
Duartrokitjet s`kanë pushuar,
N`festivale pjesë kur kanë marrë,
Janë kurorëzuar me vënd të parë.

N`shumë dasma kanë kënduar,
Nuk ka vënd ku s`janë ftuar,
Dasmorëve u lishin përshtypje t`mirë,
Për të varfërit kanë pasë mëshirë!..

Kariera e tyre gjysmë shekullore,
Hark e pendë s`i lëshuan prej dore,
Jetën këngës ia kanë kushtuar,
Këtë me vepër e kanë dëshmuar!...

Nëpèrmjet pllakave të gramofonit,
Nëpërmjet valëve të radio – stacionit,
Me klikime, disqe, kaseta dhe televizore,
Këngët e tyre dëgjohen prore.

Në çdo vënd ku shqip flitet,
Emri i tyre do t`skalitet,
Këta rapsodë të vërtetetë,
S`do t`harrohen kurrë për jetë.

Kërçovë, shkurt 2016

- Poezi nga Vahit Nasufi


- U dërgua nga vahiti -


{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}

Komente 0